Автодроблення української спільноти BlueSky
Не знаю, як кого, а мене Майдан навчив важливості горизонтальних зв'язків між громадянами України. Обидва Майдани, які я застав, відбулися попри домінуючу інформаційну пропагандистську блокаду. Обидва Майдани витримали і перемогли зокрема завдяки здатності до самоорганізації та взаємодопомоги. Саме тому на мою думку ця здатність є цінною і має оберігатися суспільством, як дорогоцінність, яка рятує життя навіть у дуже складних умовах.
Тому для мене є вкрай дивним, що в українському домінуючому медіа дискурсі відрізання проукраїнської частини українського суспільства подається, ніби це щось хороше. Особливо цинічно, що це подається як необхідний акт національної єдності, прирівнювання цього до боротьби з "русньою" (з ворогом).
Я перейшов з соцмережі Twitter (нині - X) до BlueSky (зву його Синевир). В українській спільноті Твітера (чи Хвітера?) цей поділ практикується і гостро відчувається (якщо ви, як і я підтримуєте проукраїнську опозицію чинній владі). Та на жаль, перехід до іншої соцмережі це не змінив. По-суті українські твітеряни перетягли шкідливі практики до Синевиру, а інструменти, які надає соцмережа, стали використовувати для поборювання самих же себе.
А тепер по-порядку.
У BlueSky (чи Синевирі) є інструменти для забезпечення комфорту перебування: заглушання (mute) і блок (я їх детальніше спробував описати окремо). Є можливість створити списки, на які інші користувачі можуть підписуватися. І при підписці можна вибрати режим, як застосувати цей список:
- як список підписки
- для заглушання (mutelist) - тобто заглушити всіх користувачів з цього списку
- для блокування
Списки можна налаштовувати і автоматизувати, щоб у нього потрапляли користувачі, які відповідають певним ознакам автоматично, а не лише в результаті ручного додавання.
Пост від "заглушеного" по списку користувача виглядає на практиці десь так:
Тобто користувач бачить, що "тут висловився той чиї повідомлення я б не хотів бачити". Але є можливість переглянути, що ж там.
Інструмент створений для уникання взаємодії з людьми, спілкування з якими може бути неприємним. Тобто це як попередження самому собі: "я колись вирішив, що з цим користувачем щось не так"
Так ось. В українській спільноті Синевира ентузіасти зробили поради для новачків
Зроблена крута робота.
Але водночас популярні лідери думок у Синевирі, які, з висоти свого авторитету і досвіду під маркою інформаційної гігієни і боротьби з "русньою" переконують новачків підписатися на автоматичні списки заглушання.
тут новачку пропонують заглушити три списки.
Кумедно тут те, що списки росіян і білорусів - вибіркові (судячи з описів, достеменно не зрозуміло). А список українців - явно вказано, що автоматичний. Туди потрапляють всі, хто підписаний на "Публіциста". Іншими словами, росіяни і білоруси удостоїлися честі бути хоча б почутими перед тим, як було прийнято рішення, що їх треба ігнорувати. А від українців пропонується відмовитися одним махом - у них є у списку підписки користувач Публіцист. Це подається, як необхідна "гігієнічна" дія. Лідерами думок української спільноти Синевира.
Якщо ви не скористалися такою порадою, то немалоімовірно, що до вас прийдуть у коментарі старші товаріщщі авторитетно повідомити, що з вами щось не так. Як ось на цьому прикладі
Обґрунтування підходу автоматичного по-суті невибіркового викидання з інфопостору маси українців я поки не знайшов. Хібащо був акаунт, який мені пояснював, щось про "ти любиш пити з калюжі". Ще натрапляв на порівняння зі слуханням Шарія... Але чому наявність підписки на когось не може бути нічим іншим, ніж ознакою "пиття" і чому Шарія можна порівняти з Публіцистом - не пояснюється. Схоже такі питання задавати не прийнято.
Отже, з моєї точки зору, підхід з автоматичним викиданням з інформаційного простору маси українців за по-суті невибірковим принципом - пропонується приймати без обґрунтування. Як догму.
Сумніви, схоже, не схвалюються. Більше того, озвучення сумнівів у справедливості підходу старші товарісчі принижують і висміюють
Але тут є несподівана проблема. Інструмент, який було задумано для захисту від хамів був використаний для масової заглушки. І як результат мандри по соцмережі для правовірного "комсомольця" могли виглядати ось так:
А в оригіналі там було таке, що є вочевидь, забороненим для прочитання:
Мандри серед "парканів" бо там "ніправільні українці", "секта", "порохоскот", "гірше русні". Некомфортно. І користувачі стали зауважувати, що щось тут не те...
Але проблему побачили не у хибності підходу, а у тому, що треба не "заглушати, а блокувати". Соцмережа тоді не давала можливості блокувати списком (тепер уже така можливість є). Але українські умільці придумали скрипт, який повністю вимикає користувачів з інформаційного простору і прибирає незручні "паркани": Автоблок!
Урра!
Ці старання по відсіканню українців одне від одного дають свої результати. Але лідерами думок новітніх комсомольців це подається, як благо і вони в очікуванні, коли українці підтвердять їхні уявлення і "виявляться русньою". А воно все не стається... Але це не вмикає нічого в головах "патріотів", у яких, звісно, русофобія ніяк недостатня. Аж настільки, що для росіян вони забезпечили індивідуальний підхід, а українців забороняють собі бачити за невибірковим необґрунтованим принципом
Самі ж "рафінатори" українського кластеру плекають розділення як якийсь фетиш і у такий спосіб борються за "єдність" українців... На радість тим, хто хотів би руйнувати горизонтальні зв'язки між українцями.
Не без таких старань, як я розумію, український кластер на "Атласі" синевирців виглядає розділеним
Не розкриті тут але важливі питання
- Що зображено на "Атласі", а саме, що означає відстань між кружечками.
- Хто такий Публіцист і що з ним не так
- Чи підтверджується хибність підходу невибіркових автоматичних списків заглушання
Коментарі
Дописати коментар